Skip to content
Politiek

HartvoorWassenaar: AZC en integriteit!

Avatar foto
29 juli 20253 minuten lezen

Onze burgemeester reageert als door een horzel gestoken zodra iemand suggereert dat hij de beslissing heeft genomen om hier een AZC te vestigen. Er komt meteen een interview in de krant (7-10-’24, red.) waarin hij dat ten stelligste ontkent.

Het vervelende voor hem is dat hij – zoals dat heet – “portefeuillehouder” is en dus in de raad woordvoerder over het AZC. De “portefeuillehouder” bereidt de beslissing voor. Het is daarom niet verwonderlijk dat het AZC aan de burgemeester blijft “plakken”.

Het AZC

Het besluit over het AZC is genomen door het college (VVD,CDA,D66,PvdA,DLW), onder voorzitterschap van de burgemeester.

De oorspronkelijke spreidingswet bepaalde dat Wassenaar rond 160 asielzoekers moet huisvesten. Het aantal wat Bloemendaal doet. Maar in Wassenaar worden ongeveer 930, vooral mannelijke, asielzoekers gehuisvest. Naast het centrum. Met incidenten, overlast en ongemak. Het voelt bedreigend.

Het college moet geweten hebben dat dit een zeer omstreden besluit is.

De Gemeenteraad werd bewust omzeild

Maar wat steekt, het college heeft de raad nooit betrokken bij dit besluit. Waarom niet? Misschien wel omdat het zo omstreden is. Want wanneer het in de raad was besproken, had iedere partij zich voor of tegen moeten uitspreken. Welke van de partijen in de coalitie zouden vóór gestemd hebben? Nu is hun dat bespaard en heeft de Wassenaarder het nakijken.

Wettelijke basis

Bij een besluit met ingrijpende gevolgen, zoals het vestigen van een AZC, dient het college bij de uitoefening van haar bevoegdheden, niet eerder een besluit te nemen dan nadat de raad in de gelegenheid is gesteld zijn wensen en bedenkingen ter kennis van het college te hebben gebracht (art 169 lid 4). Het college heeft dat (bewust) nagelaten.

Integriteit

Maar de voorzitter van het college -de burgemeester- heeft een bijzondere rol. Hij is wettelijk verplicht (art 170 lid 2 van de gemeentewet) om de bestuurlijke integriteit te bevorderen. En dat heeft hij nagelaten door het collegebesluit niet voor te leggen aan de raad.

En iedere keer weer zijn er voorvallen, waarbij de raad niet, te laat, slechts deels of incorrect wordt geïnformeerd. Dit is er een van. Het is structureel.

HartvoorWassenaar

Wij zijn heel duidelijk. Wat HartvoorWassenaar betreft worden de contracten voor het AZC in 2028 niet verlengd. Het aantal gehuisveste asielzoekers is te groot en te dicht bij het centrum. De overlast en het ongemak zijn onwenselijk. Op z’n best gaan we terug naar de periode hiervoor. Alleen tijdens de winterperiode en een veel, veel kleiner aantal. In goed overleg, want wij lopen niet weg voor verantwoordelijkheid.

En tot die tijd meer toezicht en voorkomen van incidenten.

HartvoorWassenaar vraagt zich altijd af: Is het goed voor Wassenaar? Is het goed voor de Wassenaarder? En wil de Wassenaarder het?  

HartvoorWassenaar, Irma van der Marel en Henri Hendrickx

Solide. Zeer solide.

Deel dit artikel
Tags
GemeenteraadHartvoorWassenaarIngezondenWassenaar
Gerelateerde artikelen

Geen reacties

Back To Top